Historia

ZALASOWA

Wieś na Pogórzu Karpackim, na obszarze Pogórza Ciężkowickiego, nad potokiem Wątok, Dulcza i Zalasówka oraz ich dopływami. Od zachodu graniczy z Tuchowem i Karwodrzą (gmina Tarnów), od północy z Szynwałdem(gmina Skrzyszów), od wschodu z Wolą Lubecką i Zwiernikiem(gmina Pilzno), a od południa z Uniszową, Ryglicami i Joninami.
Źródła historyczne podają kilka brzmień i różnych pisowni nazwy wsi : Zalaschowa, Zalassow, Zalassowa, Zalyassowa, Zalyaszowa i Zalyessowa. Nazwa wsi "Zalasowa" oznaczała osadę położoną "za lasem", co określałoby miejsce jej lokacji w terenie.
Można się domyślać, że Zalasowa istniała już przed 1378 r., o czym może świadczyć fakt, że Rafał, młodszy syn Spicymira z Tarnowa około 1362 r. kupił za 300 grzywien i za pół łana w Rzędzinie od Michała z Kielanowic część Zalasowej. Zalasowa jest miejscowością lokowaną w 1 poł. XIV na prawie polskim. W 2 poł. XIV wieku przeniesiona została na prawo niemieckie. W 1378 r. po śmierci Spytka z Tarnowa, Zalasową obejmuje Jan z Tarnowskich, który w swoich rękach jednoczy wszystkie dobra rodzicielskie. W roku 1508 Zalasowa miała sołtysa, był nim Śluzowski. Osią układu osadniczego był ciek wodny potoku Zalasówka, wzdłuż którego poprowadzona została główna droga z Szynwałdu - na północy, do Ryglic - na południu. Wieś przybrała kształt łańcuchówki. Po przeniesieniu wsi na prawo niemieckie, grunty podzielono na łany. W centrum wsi znajduje się zespół kościelno-plebański z kościołem parafialnym p.w. Św. Jana Ewangelisty, a powyżej niego na wzniesieniu terenu znajduje się cmentarz rzymskokatolicki. Wśród pól i zagajników na przysiółku Podlesie usytuowany jest cmentarz wojenny z I wojny światowej założony w 1914 r.

Kalendarium wsi Zalasowa

Taken from a history of Ryglice by Polski Atlas Gospordarczy sp. z.o.o., 30 January 2004.